مراحل تولید انواع سفره های قلمکاری

قلمکاری از هنر های زیبا، برجسته و اصیل ایرانی می باشد که در اصفهان بیش از هر نقطه ی دیگری در کشور رونق پیدا کرده است.قلمکاری به معنای چاپ کردن نقوش مختلف برروی پارچه می باشد.اوج شکوفایی این هنر به زمان صفویه بر می گردد که در آن زمان سر تا سر بازار قیصریه ی اصفهان به تجمع قلمکار سازان در آمده بود و در همان بازار انواع پارچه های قلمکاری تولید و عرضه می شد، یکی از معروف ترین آنها سفره قلمکاری بوده است.


سفره قلمکاری

قلمکار سازان ابتدا پارچه هایی که میخاستند بر روی آن قلمکاری انجام دهند، به رودخانه می بردند و حدود 5 روز در رودخانه بود تا مواد زائدش خارج و آهار پارچه نیز از بین برود.پس از گذشت پنج روز و خشک کردن پارچه به رنگ رزی برده می شد تا رنگ زمینه ی آن به رنگ نخودی زیبایی در بیاید.پس از اتمام رنگ رزی بر روی پارچه، آن را مجددا شست و شو میدادند.


سفره قلمکارچاپ کردن نقوش بر روی پارچه ها مهم ترین و حساس ترین مرحله در تولید سفره های قلمکاری است.نقش زنی با استفاده از قالب های چوبی که هر کدام به یک رنگ می باشند، صورت می گیرند.رنگ هایی که در چاپ نقش ها استفاده میشد می تواند سبز، آبی، قرمز و گاهی هم قهوه ای باشد، که همه ی این ها بسته به سلیقه ی قلمکارساز و یا رنگ رز دارد.


خرید پستی سفره قلمکار

پس از آن که نقش زدن بر روی پارچه به اتمام رسید، پارچه باز هم به رودخانه برده می شود و حدود دو الی سه ساعت در آب جاری  و روان رودخانه شستشو داده می شود تا رنگ های اضافه خارج شوند.پس از خشک شدن و بعد از آن تثبیت رنگ ها بر روی پارچه، سفره ی قلمکار آماده می شود.هم اکنون نیز این سفره های زیبا در اصفهان تولید می شوند و شما می توانید برای خرید سفره قلمکاری اصفهان به فروشگاه تک سبد مراجعه نمایید.


خرید سفره قلمکار

سفره های مزین شده به گل های ریز و طرح های بسیار ظریف، اما با رنگ های متفاوت بسیار چشم نواز هستند و به قیمت 35000 تومان به فروش می رسند.


اطلاعات بیشتر و خرید