گلدان میناکاری شده با مس

میناکاری یکی از صنایع دستی ایران و شهر اصفهان محسوب میشود. این هنر که ترکیب خاک  وآتش می باشد در اصفهان از رونق خوبی برخوردار بوده و باعث شده است که محصولات متنوع  و زیبایی بسته به نیاز بازار تولید شود. میناکاری با لعاب شیشه ای یا سفید ایجاد میگردد و در مرحله لعاب دهی باید درون کوره قرار داده شود. فلز پایه ی این محصول معمولا مس با کیفیت می باشد اما بر روی فلزات دیگری مثل طلا یا نقره نیز انجام میگردد اما کار بر روی مس از لحاظ کیفیت و جنبه اقتصادی بهتر و به صرفه تر می باشد.


گلدان-مینا-کاری


محصولات متنوع و گوناگونی همچون گلدان میناکاری، تندیس میناکاری، بشقاب میناکاری، انفیه دان، سرمه دان مینا، جعبه لوازم آرایش میناکاری، زینت الات و ... توسط این هنر به وجود می آیند و از بازار خوبی برخوردار هستند. سابقه ی این هنر به دوران پهلوی میرسد.گلدان-مینا-کاری


در زمان ساسانیان نیز این هنر مورد توجه پادشاهان آن زمان قرار میگرفته است. یکی از رایج ترین شکل این هنر همانطور که قبلا اشاره شد گلدان میناکاري می باشد. این گلدان با رنگهای بسیار و زنده طراحی گردیده است. بر روی گلدان نقشهای مختلفی حک شده است. این محصول کار دست بوده و تمامی مراحل آن با دقت و کیفیت لازم طی شده است.


گلدان-میناکاری-کوچک


 نقاشی هایی که بر روی این محصول انجام میشوند بدون برجستگی و به صورت یکدست می باشد. این محصول همراه با جعبه چوبی مشبکی عرضه میگردد. این جعبه چوبی از جنس چوب مصنوعی بوده و با تکنولوژی لیزر بر روی آن طرح ها و الگوهای متنوعی قرار گرفته است. جعبه چوبی این محصول درب دار بوده و میتوانید آن را بر دیوار آویزان نمایید.
گلدان-مینا